Oroszország 2023 őszétől látványosan elkezdett közeledni Észak-Koreához, ez pedig alaposan felkavarta a geopolitikai helyzetet a Távol-Keleten. Phenjan korábbi elszigeteltsége fellazult, ráadásul a világ egyik legfontosabb hatalmával kötött fontos védelmi szerződést. Az azóta eltelt időszakban a legtöbb elemzés a rezsim katonáinak harctéri jelenlétét emelte ki Kurszknál, valamint a fegyverszállításra fókuszáltak. A háttérben közben Moszkva fontos segítséget ad a diktatúra fegyverkezéséhez, ezzel alaposan felborítva a térségi erőviszonyokat.
Észak-Korea példátlan flottamodernizációba kezdett: két új fregatt építése zajlik párhuzamosan a nampói hajógyárban, miközben az ország első nukleáris meghajtású tengeralattjáróját is fejlesztik. A nyilvánosságra hozott képek alapján Phenjan a korábbiaknál jóval nagyobb figyelmet szentel a jövőben a haditengerészetére - írta az Army Recognition.
Építés alatt álló atom-tengeralattjáróról számolt be Észak-Korea a hétvégén. Az állami média szombaton tette közzé a fényképeket a "nukleáris meghajtású, stratégiai csapásmérő rakétákat hordozó tengeralattjáróról", beszámolva Kim Dzsongün észak-koreai elnök azon hajógyárakban tett látogatásairól, ahol a hadihajókat építik.
Kim Dzsongun húga, Kim Jodzsong élesen bírálta a Trump-kormányzatot, amely szerinte fokozza a provokációkat Észak-Korea ellen – írja a Reuters.
Vasárnap megérkezett Dél-Korea partjaihoz a USS Carl Vinson amerikai repülőgép-hordozó. A térségben a feszültség fokozódik, Észak-Korea alig néhány nappal korábban tesztelte a saját fejlesztésű cirkálórakétáját – számolt be a Newsweek.
Észak-Korea hadászati manőverező robotrepülőgép próbaindítását hajtotta végre a minap a Sárga-tengeren - jelentette pénteken a Koreai Központi Hírügynökség (KCNA), hozzátéve, hogy a gyakorlat célja "az állami nukleáris elrettentő erő" teljesítményének demonstrálása volt.
Kim Dzsongun észak-koreai vezető egy katonai akadémián tett látogatása során modern és erős hadsereg kiépítését sürgette, miközben az ország több ezer katonát küldött Oroszországba az ukrajnai háború támogatására - írja a Reuters.
Kim Dzsongun észak-koreai diktátor azt mondta, Észak-Korea hadserege és népe változatlanul támogatja és bátorítja „az orosz hadsereg és nép igaz ügyét” – írja a Reuters.
A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) szombaton tengerfelszíni stratégiai cirkálórakéta-kísérletet hajtott végre, hogy megerősítse védelmi képességeit az Egyesült Államok és Dél-Korea legutóbbi katonai provokációi közepette - jelentette a hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA).
A The Washington Post közölt egy cikket ukrán beszámolók alapján, amely azt veszi szemügyre, hogy milyen újításokat hozott az észak-koreai katonák bevetése a kurszki hadszíntéren.
Az orosz csapatok vasárnap átkeltek az Oszkil folyón, ami az Ukrajna által még 2022-ben visszafoglalt Harkiv megye legfontosabb védelmi vonala. Orosz és nyugati milbloggerek szerint Toreck nagy része is Moszkva irányítása alá került. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közvetlenül Kim Dzsongun észak-koreai diktátornak üzent: ukrán hadifogjokért elcserélné a rezsim elfogott katonáit. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Az ukrán elnök felajánlotta, hogy kész átadni észak-koreai katonákat Kim Dzsongun vezetőnek, cserébe az Oroszországban fogva tartott ukrán hadifoglyokért. Volodimir Zelenszkij vasárnap tette ezt a szokatlan javaslatot, miután ukrán erők észak-koreai katonákat ejtettek foglyul az orosz-ukrán háborúban - számol be a Reuters.
Jang Uk, a dél-koreai Asan Institute for Policy Studies vezető elemzője szerint Phenjan dönthet úgy, hogy százezer főre növeli a katonai segítségét Oroszországnak – számolt be a South China Morning Post.
A dél-koreai hadsereg szerint Észak-Korea fokozza katonai támogatását Oroszország számára az Ukrajna elleni háborúban. A jelentések alapján Phenjan további csapatok és fegyverek, köztük kamikaze drónok bevetését tervezi – írja a The Kyiv Independent.
Decemberben harcba indultak az orosz-ukrán háború frontvonalain Észak-Korea katonái. Az eseményt hatalmas érdeklődés övezi katonai szempontból, hiszen a vietnami háború óta nem volt arra példa, hogy az elszigetelt kommunista diktatúra fegyveres cselekményben vett volna részt. Különösen érdekes mindez azért, mert Észak-Korea állítólag a Viharhadtest nevű elit műveleti csoport katonáit küldte Oroszországba harcolni, így a KNDK legjobbjai védik meg az ellenséges betöréstől a szövetséges országot. Mi egyáltalán a Viharhadtest és mit tudnak élesben? Hogy kerültek egyáltalán Kurszkba? Mit nyer ezzel az egésszel Kim Dzsong-un? Nézzük meg, mi az, amit tudni lehet.
Donald Trump frissen megválasztott elnök csapata fontolgatja a tárgyalások újraindítását Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel. A cél egy új diplomáciai kezdeményezés, amely csökkentheti a fegyveres konfliktus kockázatát a térségben. Két, az ügyet jól ismerő forrás szerint Trump közvetlen megközelítése, építve a korábbi kapcsolatra, lehet a leghatékonyabb módja a párbeszéd helyreállításának.
Az AfD 1 százalékponttal marad csak el a választásokon győztes erőtől.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Fontos üzeneteket mondott két brit politikai vezető.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.